Amosův výletníček – Bedřichovský viklan

Hledáte-li inspiraci pro školní výlet dostupný městskou dopravou, pak čtěte dál.

Bedřichov je oblíbeným cílem turistů navštěvujících Jizerské hory. Ale málokdo ví, že pouhý jeden kilometr od obce a jen několik kroků od značených tras se skrývá bedřichovský viklan – kamenná kovadlina, kterou jako by v lese zapomněli horští obři. K viklanu vede pohodlná lesní stezka, takže se cesty nemusíte obávat. Z centrálního parkoviště, kam směřují městské autobusy z Liberce a Jablonce nad Nisou, je to pouze 1,1 km mírným stoupáním, což je vzdálenost snadno zvládnutelná i pro nejmenší.

Alternativní trasa vede z Bedřichovského sedla (autobusová zastávka Bedřichov, Maliník) a je dlouhá 1,9 km.

Náš tip je součástí tzv. "červeného putování", které ale nemůžete absolvovat s nejmenšími dětmi.  

Před samotným putováním doporučujeme předem návštěvu informačního centra (Bedřichov, č.p. 218, telefon: +420 483 380 034, paní Renata Van Vleet), kde vám ochotní a přátelští pracovníci poskytnou potřebné pokyny a metodické materiály na cestu. 


Pokud plánujete výlet pro starší děti, pak můžete zvolit jednu z níže uvedených variant triptychu Putování za živly. Každá ze stezek se dá absolvovat samostatně. Jsou značeny barevnými kameny a všechny stezky vznikly na základě tradovaných pověstí a zavedou vás na místa pro mnohá známá, ale přitom jiná a propojená s tajemnem.

Výlet můžete využít pro rozvoj čtenářské gramotnosti, kulturního povědomí a vyjádření, EVVO a vzdělávání pro udržitelný rozvoj a pod.