Zde se dočtete, co je kolem nás nového

Jestlipak víte, kdo vynalezl prázdniny? Pokud ne, čtěte dál – jméno tohoto chytrého člověka najdete na konci článku. Prozradíme, že kromě prázdnin definoval další důležité pojmy jako školní rok nebo školní týden.

Den otců – svátek, který se v České republice zatím slaví spíše ojediněle. V mnoha zemích včetně ČR připadá na třetí neděli v červnu. Je to svátek na počest otců, oslavuje otcovství, vztah otce k dítěti a roli otců ve společnosti.

V roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen vyhlásila Den pro ochranu dětí. Důvodem k vyhlášení bylo masové zabíjení žen a dětí v Lidicích v roce 1942 a také ve francouzském Ouradouru v roce 1944. Datum oslav bylo ustanoveno na 1. červen, který připomíná sirotky v San Franciscu a první konferenci, jež se zabývala blahem dětí.

Hledáte cestu, jak podpořit tuto důležitou profesi z šablonového projektu? Existuje několik způsobů, možné je využít všechny. Při popisu tam, kde je to vhodné, uvádíme rozdíly oproti předcházejícím výzvám.

Nastává doba školích výletů a celodenních vycházek. Otvíráme proto novou rubriku Amosův výletníček. Hledáte-li inspiraci pro školní výlet dostupný městskou dopravou, pak jste na správné adrese!

Pálení čarodějnic, dříve též filipojakubská noc, je lidový zvyk spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice, který se odehrává v noci ze 30. dubna na 1. května. Pod názvem Valpuržina noc je slaven také v německy mluvících zemích a Skandinávii.